Preskočiť na obsah


Terminologický slovník

Všetky pripomienky, poznámky, upozornenia na chyby, preklepy, na obsahovú i formálnu stránku termínov a ich výkladov je žiaduce posielať Terminologickej komisie na adresu term.kom@skgeodesy.sk .

Termíny so vzorcami

Terminologický slovník aktualizovaný k 02.04.2025

Písmeno: t

Termín tachymetria
Definícia

metóda podrobného merania, pri ktorej je poloha podrobných bodov určená meraním šikmej dĺžky, vodorovného uhla a výškového alebo zenitového uhla

Poznámka

1. Meranie sa vykonáva na známom stanovisku s orientáciou meraných vodorovných uhlov na známe susedné stanovisko.
2. Podľa použitého prístroja a spôsobu merania šikmej alebo vodorovnej dĺžky rozoznávame tachymetriu nitkovú, diagramovú, buzolovú a elektronickú.
3. Termín tachymetria je zastaraný termín; v súčasnosti je nahradený termínom priestorová polárna metóda.

Zdroj

podľa Bodu 7.17.3 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností, mapovania a fotogrametrie. Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda F

Termín tachymetrická lata
Definícia

meračská lata s centimetrovým alebo milimetrovým delením, dĺžky 3 m alebo 4 m

Poznámka

1. Lata musí byť vybavená kruhovou libelou na zvislé postavenie pri meraní.
2. Lata môže byť vyhotovená z dvoch kusov s kĺbom umožňujúcim ich vzájomné sklopenie alebo z viacerých navzájom sa zasúvajúcich kusov (obvykle z troch alebo štyroch).

Trieda I

Termín tachymetrická nivelácia
Definícia

nivelácia s tachymetrom doplneným presnou libelou

Poznámka

1. Tachymetrická nivelácia sa používala pri tachymetrickom meraní v území s malým prevýšením.
2. Historický pojem; súčasť staršej, dnes už nepoužívanej technológie mapovania.

Zdroj

podľa Termínu č. 383 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A, F

Termín tachymetrický náčrt
Definícia

meračský náčrt pri tachymetrickom meraní obyčajne spoločný pre polohopis i výškopis

Zdroj

Termín č. 723 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín tachymetrický polygónový ťah
Definícia

polygónový ťah, v ktorom vrcholové uhly, dĺžky polygónových strán a výškové rozdiely sú merané tachymetrickou metódou obyčajne zároveň s podrobnými bodmi

Poznámka

Historický pojem; súčasť staršej, dnes už nepoužívanej technológie mapovania.

Zdroj

podľa Termínu č. 336 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A, F

Termín tajga
Definícia

ihličnaté lesy severnej Eurázie a Ameriky s charakterom pralesa

Zdroj

Termín č. 564, s. 175. Mezinárodní slovník geografických termínů užívaných na obecněgeografických mapách. Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČSFR. Český úřad geodetický a kartografický a Slovenský úrad geodézie a kartografie, Praha – Bratislava, 1991. 313 s.

Trieda E, Z

Termín ťarcha na LV
Definícia

záložné právo, vecné bremeno alebo iné právo obmedzujúce oprávnenia vlastníka nehnuteľnosti vyplývajúceho z jeho vlastníckeho práva alebo oprávnenia inej oprávnenej osoby vpísané do listu vlastníctva

Trieda G

Termín ťažká stabilizácia
Definícia

stabilizácia na trvalé zabezpečenie vybraných bodov geodetickej siete

Poznámka

Najčastejšie sa používajú pažnice vyplnené betónom alebo betónové bloky vybudované do hĺbky, podľa geologických vlastností podložia.

Zdroj

podľa Bodu 5.10 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín technická geodézia
Synonymum nižšia geodézia
Definícia

časť vedného odboru geodézia zahŕňajúca metódy merania, vytyčovania, výpočtov a zobrazovania malých častí zemského povrchu, v ktorých možno v medziach vyžadovanej presnosti riešiť úlohy v pravouhlej (karteziánskej) súradnicovej sústave definovanej vo väzbe na lokálnu referenčnú rovinu

Trieda A

Termín technická jednotka mapovania
Definícia

ucelená časť mapovaného územia vymedzená podľa druhu mapovania hranicou územno-správneho celku, hranicou katastrálneho územia, hranicou intravilánu, prípadne vhodnou prirodzenou hranicou alebo priestorom mapového listu

Zdroj

podľa Termínu č. 220 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín technická mapa
Anglický názov technical map
Definícia

mapa veľkej mierky, ktorá svojou presnosťou, obsahom a spôsobom kartografického vyjadrenia vyhovuje na technické a hospodárske ciele

Zdroj

podľa Bodu 3.2.108 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa § 72 Smerníc na obnovu katastrálneho operátu, Bratislava 2003, S 74.20.73.45.00.

Trieda E, F

Termín technická mapa mesta (TMM)
Anglický názov technical map of the city
Definícia

tematická mapa veľkej mierky vyhotovená podľa jednotných technických predpisov, ktorá podrobne zobrazuje objekty a technické zariadenia na povrchu, pod povrchom i nad ním v urbanizovaných obvodoch

Poznámka

Technická mapa mesta je podkladom na prevádzkové, plánovacie, projekčné a evidenčné ciele.

Zdroj

Bod 3.2.109 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa § 72 Smerníc na obnovu katastrálneho operátu, Bratislava 2003, S 74.20.73.45.00.

Trieda E, F

Termín technická nivelácia
Definícia

druh geometrickej nivelácie na bežné účely so stanovenou krajnou odchýlkou v prevýšení nivelácie vykonanej obojsmerne, alebo po uzavretom okruhu jednosmerne, ktorá neprekročí hodnotu (v milimetroch) 40.√r , kde r je dĺžka ťahu obojsmernej, alebo polovičná dĺžka jednosmernej nivelácie po okruhu (v kilometroch)

Poznámka

Vložený ťah technickej nivelácie nesmie byť dlhší ako 5 km, u voľného ťahu sa znižuje maximálna dĺžka na 3 km.

Zdroj

§ 7, ods. 8 Inštrukcie na práce vo výškových bodových poliach, SÚGK Bratislava, 1982, I 74.20.73.13.00 (984 130 I/82).

Trieda A

Termín technická šrafa
Anglický názov technical hatch
Definícia

šrafa v podobe súboru dlhých a krátkych pravidelne sa striedajúcich úsečiek v smere spádnice vyznačujúcich plochy so sklonom na mape

Poznámka

Úsečky sa kreslia striedavo jedna na celú dĺžku a druhá s polovičnou dĺžkou sklonenej plochy.

Zdroj

Bod 3.3.125 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa Termínu č. 860 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda E

Termín technické hľadisko
Anglický názov engineering viewpoint
Definícia

pohľad na systém s otvoreným distribuovaným spracovaním a jeho prostredie, ktorý sa zameriava na mechanizmy a funkcie potrebné na podporu distribuovanej interakcie medzi objektmi v systéme

Zdroj

Bod 3.4.70 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín technicko-hospodárska mapa (THM)
Anglický názov technical-economic map
Definícia

základná alebo účelová mapa veľkej mierky vyhotovovaná v období 1961 až 1980 podľa všeobecne záväzného technického predpisu

Zdroj

Bod 3.1.61 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností a mapovania. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; Bod 3.2.110 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa § 72 Smerníc na obnovu katastrálneho operátu, Bratislava 2003, S 74.20.73.45.00.

Trieda F, G

Termín technicko-hospodárske mapovanie
Anglický názov technical-economic mapping
Definícia

mapovanie na vyhotovenie technicko-hospodárskej mapy

Poznámka

Historický pojem; súčasť staršej, dnes už nepoužívanej technológie.

Zdroj

podľa Bodu 3.1.62 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností a mapovania. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; Termínu č. 23 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín technickokalkulačný list
Definícia

súčasť projektu mapovania obsahujúca údaje o druhu a rozsahu pracovných výkonov a o cene mapovacích prác

Poznámka

Historický pojem; súčasť staršej, dnes už nepoužívanej technológie.

Zdroj

podľa Termínu č. 223 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín technický predpis
Anglický názov technical regulation
Definícia

akt riadenia, ktorým Úrad geodézie, kartografie a katastra SR riadi výkon geodetických, kartografických a katastrálnych činností v organizáciách ním zriadených a metodicky riadi a usmerňuje výkon štátnej správy na úseku geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností uskutočňovaný miestnymi orgánmi štátnej správy

Poznámka

Technický predpis ustanovuje najmä obsah, kvalitu, spôsob spracovania a dokumentovania operátu štátneho mapového diela, výsledkov geodetických, kartografických a katastrálnych činností, geodetických činností pre kataster nehnuteľností s cieľom zabezpečenia jednotnosti, kompatibility, kontrolovateľnosti a bezpečnosti údajov spravovaných informačných systémov.

Zdroj

podľa Bodu 3.1.63 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností a mapovania. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda Z

Termín technologické hľadisko
Anglický názov technology viewpoint
Definícia

pohľad na systém s otvoreným distribuovaným spracovaním a jeho prostredie, ktorý sa zameriava na výber technológie v tomto systéme

Zdroj

Bod 3.4.71 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín telemetria
Definícia

časť geodézie, ktorá sa zaoberá meraním dĺžok špeciálnymi prístrojmi (optickými, elektronickými a inými dĺžkomermi)

Poznámka

Historický pojem.

Zdroj

podľa Termínu č. 450 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín teluroid
Definícia

teleso, ktorého povrch aproximuje fyzický povrch Zeme pomocou jednoznačnej matematicko-fyzikálnej podmienky

Poznámka

1. Podľa podmienky rozlišujeme Marussiho teluroid, gravimetrický teluroid a všeobecný teluroid.
2. V oblasti oceánov a morí je povrch teluroidu totožný s povrchom referenčného ekvipotenciálneho elipsoidu.

Trieda A

Termín tematická kartografia
Anglický názov thematic cartography
Definícia

časť kartografie zaoberajúca sa tvorbou tematických máp

Zdroj

Bod 3.1.75 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tematická mapa
Synonymum účelová mapa
Anglický názov thematic map
Definícia

mapa zobrazujúca najčastejšie na podklade základnej mapy ďalšie prírodné, sociálno-ekonomické, technické objekty a javy a ich vzťahy

Zdroj

Bod 3.2.111 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa § 72 Smerníc na obnovu katastrálneho operátu, Bratislava 2003, S 74.20.73.45.00.

Trieda E, F

Termín tematická priesvitka
Definícia

príloha k základnej mape s doplňujúcim tematickým obsahom vyhotovená na priesvitnej hmote

Zdroj

Termín č. 129 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín tematické mapovanie
Anglický názov thematic mapping
Definícia

mapovanie s cieľom vyhotovenia tematickej mapy

Zdroj

Bod 3.2.112 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda F, G

Termín tematické štátne mapové dielo
Anglický názov thematic map series of the state
Definícia

štátne mapové dielo súvislo zobrazujúce územie štátu s tematickým obsahom prírodných, sociálno-ekonomických a technických objektov, javov a vzťahov, vyhotovené podľa jednotných zásad

Poznámka

Tematické štátne mapové dielo sa vyhotovuje spravidla na podklade základného štátneho mapového diela.

Zdroj

Bod 3.2.113 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa § 72 Smerníc na obnovu katastrálneho operátu, Bratislava 2003, S 74.20.73.45.00.

Trieda E, F

Termín tematický atlas
Anglický názov thematic atlas
Definícia

atlas skladajúci sa výlučne alebo prevažne z tematických máp

Zdroj

Bod 3.2.114 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín teodolit
Definícia

prístroj s vodorovným a výškovým kruhom a ďalekohľadom na meranie a vytyčovanie vodorovných a zvislých uhlov

Zdroj

Bod 10.14 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A, I

Termín teoretická kartografia
Anglický názov theoretical cartography
Definícia

časť kartografie zaoberajúca sa teoretickými a metodickými problémami tvorby a využívania kartografických diel

Zdroj

Bod 3.1.76 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín teória chýb
Definícia

náuka o chybách

Poznámka

Teória chýb uvádza definíciu a kategorizáciu chýb, metódy a postupy na určenie chýb, metódy a postupy na zníženie alebo elimináciu vplyvu chýb na výsledky meraní.

Trieda J

Termín terasa
Definícia

rozsiahlejší terénny stupeň rozličného pôvodu naprieč úbočia vyznačujúci sa pretiahnutou plošinou a okrajovým svahom

Zdroj

podľa Termínu č. 623 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F, E

Termín terén
Synonymum reliéf
Anglický názov terrain
Definícia

zemský povrch vytvorený prírodnými silami alebo antropogénnymi silami (ľudskou činnosťou) bez objektov a javov na ňom ležiacich, príp. pod ním a nad ním

Poznámka

1. Terén je súbor terénnych tvarov.
2. V prípade vodných tokov a plôch je terén reprezentovaný dnom týchto objektov.
3. Používa sa aj termín georeliéf v súvislosti so Zemou ako modelovaným objektom reality.

Zdroj

Bod 3.4.72 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa Termínu č. 572 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda E

Termín terénna čiara
Anglický názov terrain line
Definícia

čiara charakterizujúca reliéf na styku terénnych foriem

Poznámka

Medzi terénne čiary patria chrbátnica, údolnica, úpätnica a zlomová línia.

Zdroj

Bod 3.3.126 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín terénna forma
Definícia

jednoduchá, spravidla malá časť reliéfu zložená z rovinných, vypuklých a vhĺbených čiastkových plôch

Zdroj

Bod 7.21.2 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností, mapovania a fotogrametrie. Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040

Trieda C

Termín terénna hrana
Definícia

styk dvoch rôzne sklonených častí terénnej plochy

Poznámka

Terénna hrana je jednou z čiar terénnej kostry; môže byť ostrá alebo tupá.

Zdroj

podľa Termínu č. 597 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F, E

Termín terénna komparácia
Definícia

priame porovnanie meranej veličiny so známou veličinou toho istého druhu v teréne

Poznámka

Pojem obsiahnutý v termíne terénna komparácia je historizmus (najčastejšie sa používal na označenie komparácie meračských pásem); v súčasnosti sa terénna komparácia už nevykonáva.

Zdroj

Bod 1.33 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda A

Termín terénna kostra
Definícia

súbor terénnych čiar a charakteristických bodov terénnej kostry

Zdroj

Bod 7.21.4 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností, mapovania a fotogrametrie. Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda C

Termín terénna kostra
Definícia

súbor terénnych čiar a bodov terénnej kostry

Zdroj

Termín č. 604 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F, E

Termín terénny stupeň
Definícia

príkry, ostro ohraničený zraz na úbočí miernejšieho sklonu vzniknutý obyčajne ľudskou činnosťou

Poznámka

Terénny stupeň prebieha vodorovne alebo šikmo.

Zdroj

podľa Termínu č. 621 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F, E

Termín terestrické laserové skenovanie
Definícia

laserové skenovanie, pri ktorom je skener počas skenovania na statíve alebo iným spôsobom spojený so Zemou

Poznámka

Skenovacie systémy používané pri terestrickom laserovom skenovaní patria do skupiny statických skenovacích systémov.

Trieda B

Termín terestrické meranie
Definícia

meranie, pri ktorom sa hodnoty meraných veličín určujú pozemnými metódami

Trieda A

Termín testovací systém
Anglický názov System Under Test (SUT)
Definícia

<pre GIS> počítačový hardvér, softvér a komunikačná sieť vyžadovaná na podporu testovanej implementácie

Zdroj

Bod 3.4.73 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín testovanie štatistickej hypotézy
Definícia

postup, pomocou ktorého sa overuje platnosť (správnosť) štatistickej hypotézy

Poznámka

1. Štatistické testy môžu byť parametrické a neparametrické.
2. Pri testovaní štatistickej hypotézy sa formuluje nulová hypotéza H0 a alternatívna hypotéza H1.

Trieda J

Termín textová časť atlasu
Anglický názov text part of atlas
Definícia

samostatná časť atlasu podávajúca podrobnejšiu informáciu o obsahových, zdrojových, metodických a ďalších aspektoch tvorby jednotlivých máp a atlasu ako celku

Zdroj

Bod 3.2.115 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín textúra
Anglický názov texture
Definícia

štruktúrna vlastnosť grafickej vzorky

Príklad

Riadkovaná textúra, hustá textúra, riedka textúra a pod.

Zdroj

Bod 3.3.127 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tiažnica
Definícia

priestorová krivka, ktorá je kolmá na všetky ekvipotenciálne (hladinové) plochy

Poznámka

Tiažnica predstavuje smer siločiar tiažového poľa Zeme.

Zdroj

Bod 7.16 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín tiažová redukcia
Definícia

hodnota, o ktorú sa opravuje meraný údaj a ktorá vyjadruje vplyv polohy a výšky tiažového bodu a vplyv rozloženia okolitých hmôt na tiažové zrýchlenie

Zdroj

Bod 8.8 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín tiažová redukcia vo voľnom vzduchu
Definícia

redukcia zo zmeny tiažového zrýchlenia Zeme závislého od výšky stanoviska a od zemepisnej šírky

Poznámka

Neprihliada na príťažlivosť hmôt nad geoidom.

Zdroj

Bod 8.7 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín tiažové bodové pole
Synonymum gravimetrické bodové pole
Definícia

súbor bodov základného tiažového bodového poľa a podrobného tiažového bodového poľa

Zdroj

podľa Termínu č. 99 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie Geodetické základy, 1. vydanie, vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977

Trieda A

Termín tiažové zrýchlenie
Definícia

zrýchlenie v tiažovom polí Zeme rovné intenzite tiažového poľa

Zdroj

Bod 8.2 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín tiažový bod
Synonymum gravimetrický bod
tiažový geodetický bod
Definícia

geodetický bod, ktorý má určenú hodnotu tiažového zrýchlenia

Zdroj

podľa Termínu č. 114, 212 a 214 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie GEODETICKÉ ZÁKLADY, 1. vydanie, vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín tiažový indikačný bod
Definícia

bod tiažového indikačného poľa na sledovanie sekulárnych zmien tiažového zrýchlenia

Poznámka

Historický pojem.

Zdroj

podľa Termínu č. 217 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie GEODETICKÉ ZÁKLADY, 1. vydanie, vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín tiažový tenzor
Definícia

matica rozmerov (3, 3), ktorej prvkami sú druhé parciálne derivácie tiažového potenciálu v smere súradnicových osí

Zdroj

Bod 8.16 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín tieňová šrafa
Anglický názov shadow hatch
Definícia

šrafa v podobe súboru krátkych úsečiek na mape v smere spádnice georeliéfu umiesťovaných do zatienených miest

Poznámka

Hustota a hrúbka tieňovej šrafy je priamo závislá od intenzity tieňa.

Zdroj

Bod 3.3.128 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tieňovanie terénu
Synonymum tieňovanie reliéfu
Anglický názov shading of the georelief shading of the terrain
Definícia

metóda vyhotovenia ortogonálneho obrazu terénu na mape rozlíšením osvetlených a zatienených miest

Zdroj

podľa Bodu 3.3.129 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tiesňava
Definícia

veľmi hlboká dolina so strmými až kolmými stenami, často bralnými, ktorá vzniká v tvrdých, priepustných, často popukaných horninách

Poznámka

Dno tiesňavy je v porovnaní s dnom kaňonu úzke, vodný tok má nevyrovnaný spád s častými čerejami a stenu tiesňavy lemujú recentné sutinové kužele.

Príklad

Tiesňavou je napr. Zádielska dolina v Slovenskom krase.

Zdroj

S. 624. ČINČURA, Jozef a kolektív: Encyklopédia Zeme, Obzor, Bratislava, 1983. 720 s. 65-039-83 a 737-21-85/7.

Trieda E

Termín tisina
Definícia

les s prevládajúcou drevinou tisom obyčajným (Taxus baccata)

Trieda E

Termín tlačová farba mapy
Definícia

<v ofsetovej tlači> každá farba, ktorá sa tlačí ako samostatná, napr. modrá farba pre vodstvo; takisto každá zo štyroch farieb stabilizovanej ofsetovej tlače CMYK - Cyan (modrá), Magenta (purpurová), Yellow (žltá) a blacK (čierna)

Zdroj

Bod 7.2.6.1 STN 73 0401-3 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda E

Termín tlačová forma
Anglický názov print form
Definícia

<v ofsetovej tlači> sústava tlačiacich a netlačiacich miest na kovovej platni, ktorých odtlačok na potlačovanom materiáli (napr. papieri) vytvorí kópiu grafických prvkov mapy, textu, obrazu a pod.

Poznámka

Tlačová forma je médium, z ktorého možno tlačiť s niektorou z tlačových techník.

Zdroj

Bod 3.3.130 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tlačový hárok mapy
Anglický názov map print sheet
Definícia

list potlačovaného materiálu (najčastejšie papiera) s rozmermi vyžadovanými tlačovým zariadením (strojom)

Zdroj

Bod 3.3.131 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín topograf
Definícia

pracovník vykonávajúci topografická mapovanie

Zdroj

Termín č. 6 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín topografia
Definícia

náuka o topografickom mapovaní integrujúca mapovacie a geomorfologické vedomosti

Poznámka

Termín topografia sa v minulosti občas nevhodne používal na označenie pre miestopis bodu.

Zdroj

Termín č. 1 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín topografická kartografia
Anglický názov topographic cartography
Definícia

časť kartografie zaoberajúca sa tvorbou topografických máp

Zdroj

Bod 3.1.77 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín topografická mapa
Anglický názov topographic map
Definícia

mapa spravidla strednej mierky, ktorá prehľadným spôsobom zobrazuje relevantné topografické prvky: vodstvo, georeliéf, sídla, komunikácie, a dôležité prvky rastlinnej pokrývky

Zdroj

Bod 3.2.116 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa § 72 Smerníc na obnovu katastrálneho operátu, Bratislava 2003, S 74.20.73.45.00.

Trieda E, F

Termín topografická šrafa
Anglický názov topographic hatch
Definícia

šrafa v podobe súboru malých obdĺžnikov, lichobežníkov alebo trojuholníkov vyjadrujúcich tvarom, vzájomným usporiadaním a veľkosťou druh, tvar a sklon terénneho stupňa

Zdroj

Bod 3.3.132 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín topografické mapovanie
Anglický názov topographic mapping
Definícia

mapovanie s cieľom vyhotovenia topografickej mapy

Zdroj

Bod 3.2.117 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda F, G

Termín topografický list
Definícia

nevhodné; historický synonymný termín na označenie terajšieho pojmu topografický originál mapy vyhotovený na meračskom stole

Zdroj

podľa Termínu č. 74 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda E

Termín topografický objekt
Definícia

rozlíšiteľná časť zemského povrchu, povrchu inej planéty alebo iného vesmírneho telesa

Trieda E

Termín topografický originál mapy
Definícia

meračský originál mapy pri topografickom mapovaní

Poznámka

1. Meračský originál mapy je podkladom na vyhotovenie kartografického originálu mapy.
2. Historický pojem; súčasť staršej, dnes už nepoužívanej technológie.

Zdroj

podľa Termínu č. 949 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda E

Termín topolina
Definícia

les s prevládajúcou drevinou topoľom bielym (Populus alba)

Trieda E

Termín topologická hranica
Anglický názov topological boundary
Definícia

<v topológii> hranica reprezentovaná množinou orientovaných topologických primitív nižšieho topologického rozmeru, ktoré obmedzujú rozsah topologického objektu

Poznámka

Orientované topologické primitívum je podľa rozmeru orientovaný uzol, orientovaná hrana, orientovaná plocha a orientované teleso.

Zdroj

podľa Bodu 3.4.74 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín topologická konzistentnosť
Anglický názov topological consistency
Definícia

správnosť dodržania explicitne definovaných topologických pravidiel

Zdroj

Bod 3.4.75 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín topologické ohraničenie
Synonymum topologická hranica
Definícia

ohraničenie reprezentované množinou orientovaných topologických primitív nižšej topologickej dimenzie, ktoré vymedzuje rozsah topologického objektu

Poznámka

Topologické ohraničenie korešponduje s ohraničením geometrickej realizácie topologického komplexu.

Zdroj

Bod 14.7.4 STN 73 0401-3 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda C

Termín topologické primitívum
Anglický názov topological primitive
Definícia

<v topológii> topologický objekt, ktorý predstavuje samostatný, homogénny, nerozložiteľný prvok

Zdroj

Bod 3.4.76 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín topologické teleso
Anglický názov topological solid
Definícia

<v topológii> trojrozmerné topologické primitívum

Poznámka

Hranicu topologického telesa tvorí množina orientovaných plôch.

Zdroj

Bod 3.4.77 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín topologický komplex
Anglický názov topological complex
Definícia

<v topológii> uzavretá množina topologických primitív, vrátane ich ohraničujúcich objektov

Zdroj

Bod 3.4.78 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín topologický objekt
Anglický názov topological object
Definícia

<v topológii> priestorový objekt, ktorého priestorové charakteristiky sú pri kontinuálne prebiehajúcich transformáciách nemenné

Poznámka

Topologickým objektom je topologické primitívum, alebo topologický komplex.

Zdroj

Bod 3.4.79 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín topologický rozmer
Synonymum topologická dimenzia
Anglický názov topological dimension
Definícia

minimálny počet nezávislých premenných potrebných na vzájomné rozlíšenie susedných priamych polôh v rámci geometrického objektu

Zdroj

Bod 3.4.80 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín topologický výraz
Anglický názov topological expression
Definícia

<v topológii> množina orientovaných topologických primitív, s ktorou sa pracuje ako s mnohorozmerným polynómom

Zdroj

Bod 3.4.81 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín toponomastika
Anglický názov toponomastics
Definícia

disciplína onomastiky zaoberajúca sa skúmaním toponým

Zdroj

Bod 3.3.133 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín toponymická mapa
Anglický názov toponymic map
Definícia

tematická mapa, ktorej obsahom sú toponymá, ich charakteristiky a vzťahy alebo toponymické javy

Poznámka

Základný obsah (podklad) zobrazovanej časti zemského povrchu toponymickej mapy je modifikovaný vzhľadom na zobrazovaný toponymický jav.

Zdroj

Bod 3.2.118 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín toponymum
Anglický názov toponym
Definícia

vlastné meno - názov topografického objektu

Poznámka

Toponymum je strešný termín pre geografický názov a názov mimozemského objektu.

Zdroj

Bod 3.3.134 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; podľa Hesla 339 Glossary of Terms for the Standardization of Geographical Names, United Nations, New York, 2002, ST/ESA/STAT/SER.M/85, ISBN 92-1-061192-6.

Trieda E

Termín transformácia súradníc
Definícia

zmena súradníc prostredníctvom jednoznačného matematického vzťahu z jedného súradnicového systému do druhého súradnicového systému

Zdroj

podľa Bodu 17.8 STN 73 0401-3 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda A, C

Termín transformačný kľúč
Definícia

matematický vzťah s konkrétnymi hodnotami parametrov slúžiaci na zmenu súradníc z jedného súradnicového systému do druhého súradnicového systému

Poznámka

Parametre v matematickom vzťahu môžu byť:
a) dané známym vzájomným vzťahom oboch súradnicových systémov,
b) odvodené empiricky z množiny bodov, ktoré sú spoločné pre obidva súradnicové systémy.

Zdroj

podľa Termínu č. 679 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A, B

Termín transkripcia geografického názvu
Anglický názov transcription of geographical name
Definícia

spôsob písania geografického názvu jedného jazyka výrazovými prostriedkami druhého jazyka, pričom sa berú do úvahy vzťahy fonetických, ortografických a iných osobitostí oboch jazykov, najmä však toho, do ktorého sa transkribuje

Poznámka

Transkripcia geografického názvu smeruje v maximálne možnej miere k priblíženiu výslovnosti geografického názvu transkribovaného výrazovými prostriedkami druhého jazyka k originálnej výslovnosti v prvom jazyku.

Zdroj

Bod 3.3.135 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín transliterácia geografického názvu
Anglický názov transliteration of geographical name
Definícia

spôsob prepisu geografického názvu jedného jazyka pomocou prevodového kľúča jednotlivých písmen alebo skupín písmen do písomného systému druhého jazyka bez toho, aby sa brali do úvahy zvláštnosti oboch jazykov (napr. výslovnosť, fonetika a pod.)

Poznámka

Transliterácia geografického názvu smeruje v maximálne možnej miere k zachovaniu reverzibility podôb geografického názvu medzi prvým a druhým jazykom.

Zdroj

Bod 3.3.136 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín transparentnosť distribúcie
Anglický názov distribution transparency
Definícia

vlastnosť distribuovaného systému, ktorá umožňuje skrývať potenciálne správanie niektorých častí systému pred určitým používateľom

Zdroj

Bod 3.6.19 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín transverzálna mierka mapy
Anglický názov diagonal scale of map
Definícia

mierka mapy v podobe grafu (nomogramu, diagramu), ktorý umožňuje odčítanie vzdialenosti zmeranej pomocou odpichovadla

Poznámka

Transverzálna mierka mapy vyrytá do pevného materiálu (napr. kovu) sa nazýva transverzálne (priečne) meradlo.

Zdroj

Bod 3.2.119 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín triangulácia
Definícia

metóda na určovanie polohy bodov meraním uhlov alebo smerov

Poznámka

1. Rozmer siete sa odvodil z malého počtu základníc.
2. Triangulácia bola hlavná metóda na určovanie polohy bodov v trigonometrických sieťach.

Zdroj

podľa Bodu 6.18 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda F

Termín triangulačný list
Definícia

plošná evidenčná jednotka v Štátnej trigonometrickej sieti

Poznámka

Triangulačný list je štvorcové pole pravouhlej rovinnej súradnicovej siete s rozmerom 10 km.

Zdroj

Bod 6.18.4 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín triangulátor
Definícia

geodet, ktorý je odborník v triangulačných prácach

Poznámka

Historický pojem.

Zdroj

podľa Termínu č. 19 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie Geodetická základy, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín trieda objektov
Anglický názov feature class
Definícia

opis množiny objektov, ktoré zdieľajú rovnaké atribúty, operácie, metódy, vzťahy a sémantiku

Zdroj

Bod 3.5.59 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Termín trieda presnosti mapovania
Anglický názov accuracy class of mapping
Definícia

charakteristika presnosti mapovania daná číselnou presnosťou podrobného bodového poľa a presnosťou podrobného merania

Poznámka

1. Historický pojem.
2. Posudzuje sa podľa hodnôt stredných súradnicových chýb alebo krajných odchýlok.

Zdroj

podľa Bodu 3.1.64 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností a mapovania. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024; https://www.slovnikcuzk.eu/.

Trieda F

Termín trigonometrická sieť
Definícia

geodetická sieť pozostávajúca z trojuholníkov tvoriacich konfiguráciu siete so stabilizovanými vrcholmi, ktorá je smerovo alebo uhlovo, prípadne aj dĺžkovo zmeraná

Zdroj

Bod 3.1.2 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda A

Termín trigonometrická výška
Definícia

výška bodu vypočítaná z výšky daného bodu použitím trigonometricky meraného prevýšenia medzi daným a určovaným bodom opravená o príslušné korekcie

Zdroj

podľa Bodu 6.36 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín trigonometrické meranie dĺžky
Definícia

nepriame určenie dĺžky z inej známej dĺžky a z merania uhlov

Zdroj

podľa Termínu č. 440 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín trigonometrické meranie prevýšení
Definícia

metóda na určenie prevýšenia medzi bodmi meraním zvislého uhla a šikmej dĺžky

Zdroj

podľa Bodu 6.31.6 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín trigonometrický bod
Definícia

bod Štátnej trigonometrickej siete ktoréhokoľvek rádu

Zdroj

podľa Bodu 4.14 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009; Termínu č. 183 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie GEODETICKÉ ZÁKLADY, 1. vydanie, vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín trilaterácia
Definícia

určenie polohy jedného bodu alebo viacerých bodov meraním dĺžok

Zdroj

podľa Bodu 6.20 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín trilateračná sieť
Definícia

trojuholníková sieť, v ktorej sú dĺžky strán priamo merané

Zdroj

Bod 3.9 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.

Trieda A

Termín trojchotárnik
Definícia

hraničný bod, v ktorom sa stýkajú hranice troch (výnimočne viac ako troch) katastrálnych území, prípadne administratívno-správnych jednotiek

Zdroj

Termín č. 163 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F

Termín trojosový elipsoid
Definícia

uzavretá kvadratická plocha, definovaná troma dĺžkovými parametrami a, b, c, ktorá je trojrozmernou analógiou elipsy

Poznámka

Rovnica trojosového elipsoidu centrovaného vzhľadom na začiatok karteziánskeho súradnicového systému [x, y, z]: x2/a2+y2/b2+z2/c2=1

Zdroj

Bod 7.1.7 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín trojpodstavcová sústava
Definícia

trojica statívov s podložkami umožňujúca meranie závislou centráciou

Poznámka

Pri meraní sa nesmie porušiť centrácia podložiek upevnených na hlavách statívov. Premiestnenie prístroja a cieľových značiek počas merania sa deje ich vyberaním z podložiek.

Zdroj

Bod 10.22 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A, I

Termín trojrozmerná geodézia
Definícia

časť vyššej geodézie, ktorá relatívnu priestorovú polohu bodov zemského povrchu určuje len pomocou geodetických meraní smerov, dĺžok, astronomických šírok, astronomických dĺžok a azimutov

Poznámka

Historický pojem.

Zdroj

podľa Termínu č. 6 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie Geodetická základy, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín trojuholníkový reťazec
Definícia

trigonometrická sieť vytvorená postupnosťou na seba nadväzujúcich trojuholníkov zoskupených do pása tak, že dva susedné trojuholníky majú spoločnú stranu

Trieda A

Termín troposférická refrakcia
Definícia

zmena rýchlosti šírenia sa elektromagnetických vín pri prechode troposférou

Zdroj

Bod 6.45 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín trvalá signalizácia
Definícia

signalizácia, ktorá využíva niektorý bod stavebného objektu vhodný ako cieľová značka

Príklad

Stred makovice kostolnej veže.

Zdroj

podľa Termínu č. 149 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie GEODETICKÉ ZÁKLADY, 1. vydanie, vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín trvalá zmena
Anglický názov permanent change
Definícia

zmena údaja katastra nehnuteľností o druhu pozemku, ktorá má dlhodobý charakter účinnosti

Zdroj

Bod 3.1.65 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností a mapovania. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda G

Termín trvalé označenie lomových bodov hraníc pozemkov
Anglický názov permanent monumentation of boundary break points
Definícia

spôsob označenia lomového bodu v teréne trvalou stabilizáciou, ktorá zabezpečuje jednoznačnú možnosť identifikácie podrobného bodu

Poznámka

Príkladom trvalého označenia lomového bodu môže byť roh stavby, múr, kamenný medzník, železobetónový medzník, železná rúrka, plotový stĺpik, klinec zapustený v tvrdom podklade a pod.

Zdroj

Bod 3.5.36 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností a mapovania. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda G

Termín trvalé užívanie nehnuteľnosti
Definícia

právo zriaďované v minulosti podľa všeobecne záväzného predpisu neštátnym socialistickým organizáciám na bezplatné užívanie pozemkov vo vlastníctve štátu

Poznámka

1. Pojem trvalé užívanie nehnuteľnosti súvisel s evidenciou nehnuteľností.
2. Neštátnymi socialistickými organizáciami boli napr. poľnohospodárske družstvá, spotrebné družstvá, spoločenské organizácie, politické strany a pod.

Zdroj

podľa §125 a nasl. Zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, (Časová verzia predpisu účinná od 01.04.1964 do 30.06.1969); § 10 Vyhlášky Ministerstva financií č. 104/1966 Zb. o správe národného majetku; Termínu č. 121 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie. Evidencia nehnuteľností. Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave. Bratislava, 1978. 53 s.

Trieda G

Termín trvalo signalizovaný bod
Definícia

trvalo stabilizovaný bod, ktorý možno bez ďalšej úpravy použiť ako jednoznačný zámerný cieľ

Príklad

Stred makovice kostolnej veže.

Zdroj

podľa Bodu 6.12 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 2: Terminológia katastra nehnuteľností, mapovania a fotogrametrie. Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009. ICS 01.040.07; 07.040.; Termínu č. 275 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977; Termínu č. 137 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie GEODETICKÉ ZÁKLADY, 1. vydanie, vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A, F

Termín trvalo stabilizovaný bod
Definícia

bod, ktorého poloha je zabezpečená na výrazne dlhší čas ako iba na čas merania

Zdroj

podľa Bodu 4.16 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009; http://www.vugtk.cz/slovnik/; Termínu č. 138 Slovník geodetickej a kartografickej terminológie GEODETICKÉ ZÁKLADY, 1. vydanie, vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda A

Termín trvalý ľad
Definícia

stála ľadová pokrývka nachádzajúca sa v oblastiach nad snežnou čiarou, kde aj v teplom období roka je nárast a roztápanie sa ľadovej hmoty v rovnováhe

Zdroj

Termín č. 190, s. 66. Mezinárodní slovník geografických termínů užívaných na obecněgeografických mapách. Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČSFR. Český úřad geodetický a kartografický a Slovenský úrad geodézie a kartografie, Praha – Bratislava, 1991. 313 s.

Trieda E, Z

Termín tundra
Definícia

chladné polárne oblasti alebo výškový stupeň s nízkou vegetáciou nad hranicou lesa

Zdroj

Termín č. 566, s. 175. Mezinárodní slovník geografických termínů užívaných na obecněgeografických mapách. Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČSFR. Český úřad geodetický a kartografický a Slovenský úrad geodézie a kartografie, Praha – Bratislava, 1991. 313 s.

Trieda E, Z

Termín turistická mapa
Anglický názov tourist map
Definícia

tematická mapa zobrazujúca objekty, javy a ich charakteristiky dôležité z hľadiska turistiky a cestovného ruchu

Príklad

Mapa pre letnú pešiu turistiku, mapa pre zimnú (lyžiarsku) turistiku, vodácka mapa, cyklomapa a pod.

Zdroj

Bod 3.2.120 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tvarová čiara
Definícia

čiara, ktorá charakterizuje terénny tvar

Poznámka

Tvarová čiara prebieha buď vo vodorovnom smere (v prípade kopy, sedla, odpočinku) a/ alebo v spádnici (v prípade svahového chrbta, úžľabia, zárezu), alebo v smere všeobecnom (v prípade terénneho stupňa, šikmého zrázu a úpätia).

Zdroj

podľa Termínu č. 594 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p., Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977.

Trieda F, E

Termín tvorba mapy
Anglický názov map creation
Definícia

súbor tvorivých procesov vedúcich k vytvoreniu mapy

Zdroj

Bod 3.3.137 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tyčová stabilizácia
Definícia

sústava oceľových tyči postupne predlžovaná pomocou spojok a mechanicky zarážaná (zatĺkaná) do zeme hlbšie ako 2 m (podľa kvality a súdržnosti zeminy)

Poznámka

V úrovni terénu je upevnená klincová značka, spravidla z nehrdzavejúcej ocele.

Zdroj

Bod 5.8 STN 73 0401-1 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 1: Terminológia geodetických základov a inžinierskej geodézie, Slovenský ústav technickej normalizácie, 2009.

Trieda A

Termín tyčový signál
Definícia

tyč zastoknutá do zeme alebo postavená na stabilizačnú značku s vhodne zafixovanou vertikálnou polohou

Poznámka

Historický pojem; súčasť staršej, dnes už nepoužívanej technológie signalizácie bodov.

Zdroj

Termín č. 182 Slovníka geodetickej a kartografickej terminológie MAPOVANIE, 1. vydanie. Vydala Slovenská kartografia, n. p. Bratislava pre Výskumný ústav geodézie a kartografie v Bratislave, 1977

Trieda F

Termín tyflografická mapa
Anglický názov typhlomap
Definícia

kartografická pomôcka s reliéfnymi mapovými znakmi a Brailovým písmom

Zdroj

Bod 3.2.121 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín tyflokartografia
Anglický názov typhlocartography
Definícia

časť kartografie zaoberajúca sa vyjadrovaním rôznych objektov na mapách (tyflomapách) pre slabozrakých a slepých s využitím reliéfnych mapových prvkov a Braillovho písma

Zdroj

Bod 3.1.78 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda E

Termín typ objektu
Anglický názov feature type
Definícia

skupina spoločných vybraných vlastností objektu

Zdroj

Bod 3.4.82 STN 73 0401-2 Terminológia v geodézii a kartografii. Časť 3: Terminológia kartografie a geografických informačných systémov. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, 2024.

Trieda C

Aktualizované 01.10.2024